loading...
برنامه نویسی چیست؟ برنامه نویس دقیقا چه کاری انجام میدهد؟

برنامه نویسی چیست؟ برنامه نویس دقیقا چه کاری انجام میدهد؟

میلاد ده یامی

میلاد ده یامی

تاریخ انتشار : شنبه 8 خرداد 1400

 

تا 15 سال آینده همانطور که خواندن و نوشتن را به بچها یاد میدهیم ، برنامه نویسی را هم یاد خواهیم داد و افسوس میخوریم که چرا زود تر این کار را شروع نکردیم!

شاید در ابتدا تصور کنیم که این جمله اغراق آمیز است، ولی زمانی که بیشتر به آن و تغییرات دنیا فکر کنیم ، به صحت آن پی خواهیم برد. ولی این برنامه نویسی چیست و برنامه نویسان چه کسانی هستند؟ اگر شما به تازگی با این دنیای جذاب و وسیع آشنا شده اید ، به شما پیشنهاد میکنیم که این مقاله کد یاد را تا آخر بخوانید.

 

برنامه نویسی چیست ؟

برنامه نویسی چیست ؟

به زبان ساده ، برنامه نویسی یعنی نوشتن دستورات منطقی برای کامپیوترها و ماشین ها. این دستور های منطقی را با استفاده از زبان های برنامه نویسی که توسط کامپیوتر ها قابل فهم هستند ، مینویسند. سپس کامپیوتر با تحلیل و پردازش دستورها ، آن ها را اجرا میکند.

برنامه نویسی به ما این امکان را میدهد که با هر سیستم یا ماشین الکترونیکی ارتباط برقرار کنیم و آنها را برنامه ریزی کنیم. شاید این ماشین یک کامپیوتر رو میزی باشد و شاید هم یک ساعت هوشمند و یا یک بازی کامپیوتری.

 

البته با یک زبان برنامه نویسی خاص نمیتوانیم همه کاری انجام دهیم. هر زبان برنامه نویسی برای هدف خاصی ساخته شده است که به برنامه نویسان کمک میکند با کیفیت بیشتری در هر حوزه فعالیت کند.

به عنوان مثال زبانی که برای ساخت بازی های کامپیوتری از آن استفاده میشود با زبانی که برای برنامه نویسی یک ساعت هوشمند از آن استفاده میشود متفاوت است.

هر جامعه ای یک زبان مشترک برای برقرار کردن ارتباط دارند. زبان های برنامه نویسی زبان مشترک بین برنامه نویس و ماشین ها هستند.

 

برنامه نویس کیست ؟

 

برنامه نویس کیست

 

معمولا به خاطر فیلم های علمی تخیلی که هالیود ساخته ، مردم تصور اشتباهی در مورد برنامه نویس ها دارند. این فیلم ها برنامه نویس ها را با سویشرت های سیاه پشت تعداد زیادی از مانیتور ها نشان میدهند که درحال تایپ کردن با سرعت نور هستند و در نهایت یا یک بانک بزرگ آن طرف کره زمین هک میشود و یا یک موشک منفجر میشود.

 

ولی برنامه نویس های دنیای واقعی فاصله زیادی با برنامه نویس ها در فیلم های هالیوودی دارند. برنامه نویس ها افرادی هستند که زبان کامپیوتر را بلدند و میتوانند با استفاده از آن ،که همان زبان های برنامه نویسی هستند برای کامپیوتر ها و سیستم ها، دستوراتی قابل اجرا را ایجاد کنند.

 

البته افرادی هم که فکر میکنن برنامه نویس ها تعمیر کننده لپ تاپ و یا نصاب ماهواره هستند کم نیستند. به شما پیشنهاد میکنیم که اگر دوستان برنامه نویس دارید ، درخواست های این چنینی از آنها نکنید.

 

البته اگر بخواهیم جواب پخته تری به سوال "برنامه نویس کیست" بدهیم ، بهتر است بگوییم که برنامه نویس ها برای مسئله ها بهترین جواب ها را پیدا میکنند و با استفاده از زبان های برنامه نویسی به کامپیوتر منتقل مینند. به این صورت کامپیوتر ها آنها را اجرا میکند و خروجی را نمایش میدهد.

 

کاربرد برنامه نویسی چیست؟؟

کاربرد برنامه نویسی چیست؟؟

از زمانی که شما از خواب بیدار میشود تا وقتی که به رختخوابتان میروید شما با برنامه نویسی سر و کار دارید. کامپیوترها همه جا هستند و بدون برنامه نویسی آنها چیزی جز چند تکه سیم و فلز به درد نخور نیستند.

از گوشی موبایلی که دارید تا یخچال ، تلوزیون ، دستگاه عابر بانک ، وب سایت ها و هزاران هزار مثال دیگر ، توسط برنامه نویس ها هوشمند شده اند.

هر برنامه نویس، با یادگیری زبان خاص هر ماشین میتواند آن را برنامه ریزی کند و برای حل مسائل در اختیار ما قرار دهد. بعضی از برنامه نویس ها وبسایت ها و اپلیکیشن ها را میسازند ، بعضی از آنها نرم افزار های حسابدرای را برنامه نویسی میکنند ، بعضی از آنها بازی ها را میسازند. به طور کلی هر جایی که شما بروید و هر کاری که انجامش بدهید ، یاد درحال حاضر توسط برنامه نویس ها تحت تاثیر قرار گرفته است و یا در آینده این اتفاق خواهد افتاد.

بدون برنامه نویسی گوشی های هوشمند ، وب سایت ها ، اپلیکیشن ها ، بازی ها ، سیستم های هوشمند بانکی ، دستگاه های ATM ، سفر به ماه ، اطلاعات از کهکشان های دور دست ، سفر به اعماق اقیانوس ها ، دستگاه های پیشرفته بیمارستانی و هزاران هزار ابزار مفید دیگر وجود نخواهد داشت.

 

 

تاریخچه برنامه نویسی ؟

 شاید تصور کنید که برنامه نویسی یک علم نو و جدیدی است که در سال های اخیر به آن دست پیدا کرده ایم ولی اینطور نیست. در واقع عمر برنامه ریزی برای ماشین ها به حدود یک قرن میرسد.

اولین دستگاهی که برنامه نویسی شد در اویل قرن نهم میلادی بود. این دستگاه برنامه ریزی شد تا نت های خاصی را به ترتیب اجرا کند، که یکی از اولین نمونه های برنامه نویسی در دنیا محسوب میشود.

اولین برنامه های کامپیوتری در سال 1843 توسط ada lovelace برای محاسبه دنباله اعداد Bernolli منتشر شد.نکته قابل توجهی که در مورد برنامه نویسی وجود دارد این است که اولین برنامه نویس های جهان همگی خانم ها بودند.

به مرور زمان با ساخته شدن اولین کامپیوتر های الکترونیکی که سرعت و حافظه بسیار پایینی داشتند ، برنامه نویسی اهمیت بیشتری پیدا کرد و سیر تکاملی آن سریع تر شد.

ما باید خوشحال باشیم که در نقطه ای از تاریخ قرار دارم که زبان های برنامه نویسی و کامپیوتر ها تا این حد پیشرفت کرده اند. این رشد تکنولوژی نتیجه ساعت ها تفکر و تلاش انسان هایی در طول تاریخ بوده است که عمر خود را برای توسعه تکنولوژی صرف کرده اند. البته ما هم میتوانیم جزئی از این تاریخ باشیم و در توسعه نرم افزار ها و علم برنامه نویسی تاثیر بگذاریم.

 

چرا باید برنامه نویسی را یاد بگیریم؟

اگر شما هم جز آن دسته از افراد هستید که میخواهید با تکنولوژی روز پیش بروید ، یکی از بهترین شغل هایی که میتوانید داشته باشید برنامه نویسی است. برنامه نویسی به شما کمک میکند که در قلب تکنولوژی حرکت کنید و سوار بر موج جدیدی شوید که در یک قرن اخیر در حال قدرتمند تر شدن است. یادگیری برنامه نویسی به شما کمک میکند در کنار درآمدی که از آن دارید ، در حل مسائل زندگی عملکرد بهتری داشته باشید و به افزایش خلاقیت شما نیز کمک خواهد کرد. یادگیری برنامه نویسی به شما این اجازه را میدهد که شما توانایی پیاده سازی ایده های خود را داشته باشید. قبل از شروع یادگیری برنامه نویسی به این سوال جواب دهید ، چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟

 

 

حوزه های مختلف برنامه نویسی ؟

 حوزه های بسیار وسیع و گسترده ای برای فعالیت در زمینه برنامه نویسی وجود دارد که برنامه نویس ها با بررسی علایق و نقاط قوت ذاتی خودشان ، آن ها را انتخاب میکنند و در آن فعالیت میکنند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه حوزه های فعالیت برنامه نویسان را دسته بندی کنیم میتوانیم آن ها را به قسمت های زیر تقسیم کنیم :

 

برنامه نویسی حوزه دسکتاپ

برنامه نویسی حوزه موبایل

برنامه نویسی تحت وب

برنامه نویسی بازی های رایانه ای

 

البته شاید این دسته بندی نتواند تمام برنامه نویس ها را در خودش جای دهد ولی میتوان گفت که این 4 حوزه جزء پر طرفدارترین حوزه های برنامه نویسی محسوب میشود.

 

برنامه نویسی حوزه دسکتاپ

مطمئنا شما هم هزاران بار از کامپیوتر ها و برنامه هایی که در آن وجود دارند استفاده کرده اید. این اپلیکیشن ها توسط برنامه نویس های دسکتاپ و با زبان هایی مانند جاوا ، سی شارپ ، جاوااسکریپت ، C++ نوشته میشوند.

 

برنامه نویسی حوزه موبایل

با رشد و پیشرفت تکنولوژی و تبدیل شدن موبایل به قسمتی از زندگی همه ما ، برنامه نویسی موبایل به شدت رشد و پیشرفت کرد. تخصص برنامه نویسی موبایل شامل برنامه های اندرویدی ، برنامه های IOS و windows Phone میشود.

شما میتوانید با یادگیری زبان های هر پلتفرم ، اپلیکیشن های آن حوزه را برنامه نویسی کنید. به عنوان مثال در زمینه برنامه نویسی اندروید میتوانید زبان java  را یادبگیرید. البته همه ی چیزی که شما باید یاد بگیرید زبان برنامه نویسی نیست و در کنار آن باید فریم ورک ها و زبان های دیگر را هم فرا بگیرید. در کنار آن زبان ها و فریم ورک هایی وجود دارد که شما با استفاده از آنها میتواند با یک بار کد نویسی ، برنامه های پلتفرم های مختلف را هم کد نویسی کنید.

 

برنامه نویسی تحت وب

برنامه نویسی تحت وب ، به برنامه نویسی گفته میشود که برای تولید نرم افزار های آنلاین مورد استفاده قرار میگیرد. شما برای فعالیت در زمینه برنامه نویسی تحت وب میتوانید از زبان های سی شارپ، پایتون ،جاوا  ، PHP استفاده کنید. برنامه های تحت وب از دو قسمت برنامه نویسی بک اند و برنامه نویسی فرانت اند تشکیل شده اند که هر کدام خصوصیت ها و مهارت های به خصوصی نیاز دارد.

البته که حوزه برنامه نویسی تحت وب هم چیزی از برنامه نویسی موبایل کم ندارد. در ایران هم با افزایش سرعت اینترنت و پر رنگ تر شدن فعالبت های دیجیتال مارکتینگ و فعالیت های بازاریابی آنلاین ، برنامه نویسی تحت وب جایگاه بسیار خوبی پیدا کرده است.

 

برنامه نویسی بازی های کامپیوتری

بعضی از برنامه نویس ها به خاطر علاقه ای که حوزه برنامه نویسی بازی های کامپیوتری دارند با یادگیری زبان هایی مثل C++ و یا C# و موتورهای بازی سازی مانند یونیتی ، آنریل و ... قدم به این حوزه جذاب میگذارند.

برنامه نویسی بازی های کامپیوتری در دنیا ، یک حوزه پر درآمد محسوب میشود که انتظار داریم در سال های آینده و با رشد صنعت بازی سازی در ایران ، این صنعت به یک صنعت پولساز تبدیل شود.

 

 

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا

شاید بهتر باشید بعد از آشنایی با مفهوم برنامه نویسی و دنیای برنامه نویسی با محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در چند سال اخیر هم آشنا شویم. این زبان ها بر اساس نظر سنجی میان تعداد زیادی از برنامه نویس ها انتخاب شده است که در سایت هایی مانند استک اورفلو انجام شده است.

 

 

JAVASCRIPT

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر شیء است که هم برای برنامه نویسی سمت سرور و هم برای برنامه نویسی سمت کاربر کاربرد دارد. شما با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت میتوانید یک صفحه وب استاتیک را پویا کنید و به آن رفتار ببخشید. شما با این زبان برنامه نویسی میتوانید برنامه های وب و موبایل را برنامه نویسی کنید و حتی میتوانید برنامه نویسی بازی انجام دهید.

 


یادگیری را شروع کنید: آموزش رایگان جاوااسکریپت


 

 

PYTHON

پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و بسیار محبوب است. این زبان برنامه نویسی به دلیل سادگی دوست داران بسیار زیادی دارد. البته محبوبیت این زبان تنها به دلیل سادگی آن نیست. این زبان در عین آسان بودن  بسیار قدرتمند و پر کاربرد است. این زبان برنامه نویسی را میتوان به سرعت یاد گرفتن و وارد دنیای برنامه نویسی شد. این زبان برنامه نویسی هم شب گراست و به طور گسترده در پروژه های بزرگ استفاده میشود.

 


یادگیری را شروع کنید: آموزش رایگان برنامه نویسی پایتون


 

 

C#

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی قدرتمند و چند منظوره است که توسط ماکروسافت در سال 2000 ساخته شد . در سال 2003 به عنوان یک زبان برنامه نویسی استاندارد تصویب شد. شروع برنامه نویسی با زبان سی شارپ میتواند یک انتخاب منطقی برای شما باشد. شما با استفاده از این زبان برنامه نویسی میتوانید هم برنامه نویسی موبایل ، هم برنامه نویسی ویندوز ، هم برنامه نویسی وب و هم در بازی سازی استفاده کنید. 

 


یادگیری را شروع کنید: دوره رایگان آموزش سی شارپ


 

 

PHP

یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیای وب و طراحی وب php  است . یا این زبان برنامه نویسی میتوان صفحات وب داینامیک ایجاد کرد. با این زبان قدرتمند میتوان سایت و اپلیکیشن های تحت وب قدرتمندی را برنامه نویسی کرد. از این زبان برنامه نویسی ، در بک اند اپلیکیشن ها استفاده میشود.

 


یادگیری را شروع کنید : آموزش رایگان php


 

 

JAVA

زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان چند منظوره و شی گراست که شباهت های زیادی به زبان های C و ++C دارد. اما بسیار آسان تر از این دو زبان برنامه نویسی میباشد. این زبان برنامه نویسی بسیار امن میباشد و میتوان در پروژه های بزرگ از آن استفاده کرد. شعار این زبان برنامه نویسی این است که یک جا بنویس و همه جا اجرا کن.

 

 

SWIFT

زبان برنامه نویسی سوئیفت ، یک زبان برنامه نویسی چند الگویی و شی گراست که برای توسعه اپلیکیشن های ios استفاده میشود. این زبان برنامه نویسی حاوی گرامر یا سینتکس ساده ای است ، علاوه برا آن بسیار دقیق و کارآمد نیز میباشد. یادگیری این زبان جوان میتوان آینده خوبی برای برنامه نویسان آن داشته باشد و موقعیت ها شغلی مناسبی برای آنان ایجاد کند.

 

 

بهتر است برای شروع یادگیری برنامه نویسی ، به خوبی تحقیق و بررسی کنیم و بر اساس علاقه و استعداد هایی که داریم یک زبان برنامه نویسی رایاد بگیریم. شما میتوانید برای شروع برنامه نویسی از دوره رایگان الگوریتم و فلوچارت یا دوره رایگان css و html سایت استفاده کنید.

 

نتیجه گیری:

اگر شما هم علاقمند هستید که برنامه نویسی را از ابتدا یاد بگیرید ، بهتر است در مرحله اول با مفاهیم و تعاریف این حوزه آشنا شوید و در مرحله بعدی به دنبال پیدا کردن اهداف و استعداد های خودتان بگردید. بعد از آن بر اساس اهداف و استعداد هایی که داریم به دنبال یک مسیر یادگیری برای برنامه نویسی باشیم و وارد این دنیای هیجان انگیز و جذاب شویم.