loading...
فلاتر چیست؟ + آشنایی با فلاتر

فلاتر چیست؟ + آشنایی با فلاتر

تحریریه  کدیاد

تحریریه کدیاد

تاریخ انتشار : دوشنبه 14 شهریور 1401

فلاتر نوعی فریم ورک است که در زمینه برنامه نویسی طرفدران زیادی را به خود اختصاص داده است. ما در این مقاله قصد داریم تا بهترین تعریف از این ابزار را به شما داده و در مورد مزایا و معایب آن بحث نماییم. علاوه بر این در بخش آخر این مقاله در مورد بازار کار این ابزار بحث خواهیم کرد. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تعریف فلاتر

همان گونه که گفتیم فلاتر نوعی از فریم ورک می باشد که به وسیله شرکت بزرگ گوگل در سال 2007 معرفی شد. این فریم ورک نوعی از یک فریم ورک ui بوده و به صورت متن باز می باشد. در واقع قریم ورک فلاتر، برای برنامه نویسان موبایل، این امکان را محیا می سازد که انواع برنامه های بومی را ایجاد کنند. این فریم ورد از دو قسمت اساسی تشکیل شده است که ما در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

• بخش اول : پکیج گسترش نرم‌افزار یا SDK

مسئولیت این قسمت در این فریم ورک، در اختیار گذاشتن ابزارهایی به افراد شاغل در این حرفه در راستای گسترش برنامه های اندرویدی است. از جمله این ابزارها می توان به تبدیل کدهای پایه برای دستگاه های بومی مثل iOS و Android اشاره کرد.

• بخش دوم : کتابخانه UI وابسته بر widgets

این بخش دارای عناصری مانند ui بوده و قابلیت استفاده چند باره دکمه ها، لغزش کننده ها، متن و اسلایدرها را دارد. در این بخش، برنامه نویسان می توانند پروژه ها و ابزارهایشان را مطابق با سلایق خود، شخصی سازی نمایند.

در این ابزار برای گسترش برنامه های موبایلی، از یکی از زبان های برنامه نویسی، به نام دارت استفاده می‌شود. معرفی این زبان، توسط شرکت گوگل در سال 2011 انجام شد. هم اکنون نیز بستر گوگل در تلاش برای گسترش این زبان می باشد. تمرکز این زبان، به روی فرانت اند بوده که می توان هم در وب و هم در موبایل برنامه های ساخته شده توسط این زبان را استفاده نمود.

دلایل استفاده از زبان دارت برای این ابزار

این ابزار برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات احتمالی و اجرایی، از زبان دارت بهره می گیرد. اگر شما با این متن Compiled Programming Language آشنایی داشته باشید به آسانی می توانید این امر را درک کنید که مشکلات حین برنامه نویسی می تواند به علت بهره گرفتن از یک زبان برنامه نویسی ترجمه شونده، روی دهد.

رابط کاربری فلاتر

این فریم ورک، دارای یکی از جذاب ترین و بی نظیرترین رابط های کاربری است. انعطاف پذیری این رابط موجب شده است تا توجه برنامه نویسان زیادی را به خود جلب کرده و محبوبیت زیادی به دست آورد. به طور کلی فلاتر فریم ورک، نسخه کامل شده‌ی ری اکت نیتیو می باشد.

بررسی ویژگی های فوق العاده این ابزار

قبل از فراگیری یک فریم ورک، شما باید اطلاعات زیادی در مورد چگونگی کار با آن، مزایای و معایب و غیره به دست آورید. این اطلاعات موجب خواهد شد تا مسیر شما هنگام یادگیری هموارتر شود. اگر تصمیم گرفته اید که این ابزار را فرا بگیرد، در ابتدا باید در مورد فلاتر و ویژگی های آن بدانید. ما در این بخش قصد داریم تا شما را با ویژگی های مطلوب این فریم ورک آشنا نماییم.

• حداقل استفاده از زمان هنگام کدنویسی

از مهم ترین فاکتورها هنگام برنامه نویسی و کار، مدت زمان تمام شدن یک پروژه است. از آن جایی که برنامه نویسی جزوی از مشاغلی است که باید در آن حوصله به خرج داد، پس زمان یکی از مهم ترین فاکتورها در این حرفه است. یکی از بارزترین خصوصیات این فریم ورک این است که کدهای زیادی به صورت آماده در خدمت برنامه نویسان قرار می‌دهد. این امر موجب می‌شود تا شما کاربر گرامی بتوانید از نهایت سرعت حین برنامه نویسی بهره ببرید.

• دنیای بزرگی از ویدجت ها

در این فریم ورک، دسترسی شما به بخش گسترده ای از ویدجت ها فراهم است. شما کاربر گرامی می‌توانید به راحتی هنگام برنامه نویسی، از این گزینه ها بهره ببرید.

• سازگاری با کلیه سیستم ها

در این بخش می‌توان تاحدودی این اطمینان را داشت که برنامه های ایجاد شده، با ارورهای بسیار کم تری در کلیه سیستم ها به اجراء در بیایند.

• متن باز بودن این فریم ورک

اگر به آمار برنامه نویسان فلاتر در بستر گوگل نگاه کنید متوجه می‌شوید که در کم ترین زمان، این ابزار توانسته است برنامه نویسان زیادی را در این حرفه، به خود جذب نماید. این به دلیل عالی و بی بدیل بودن فریک ورک فلاتر است. به طوری که آمار استفاده از این فریک ورک، روز به روز افزایش می‌یابد.

• مستندات بی نظیر

یکی از رقیبان سرسخت این ابزار، react Native می باشد. اگر مستندات این دو فریک ورک را با یکدیگر مقایسه نمایید؛ به جرأت می توان گفت که فلاتر، چند گام از react Native جلوتر می باشد. برای درک بهتر این مسئله، می توانید وب سایت هر دو فریم ورک را چک نموده و بیشتر به این مسئله پی ببرید.

• بارگذاری داغِ داغ به کمک Hot reload

از ویژگی های بارز فریم ورک فلاتر، که بیشتر برنامه نویسان این ویژگی را دوست دارند، بازگذاری به کمک Hot reload می‌باشد. در این بخش، برنامه نویس می‌تواند تغییرات اعمال شده به روی برنامه را، به صورت واضح دیده و اشکالاتش در این مرحله را جبران نماید. این مسئله موجب می‌شود تا شما سریع تر عملکرد کدنویسی خود را رؤیت نمایید.

آشنای با معایب فلاتر

ما در بخش قبلی، به صورت مفصل در مورد بارزترین و بهترین ویژگی های خوب این ابزار سخن گفتیم. اکنون وقت آن رسیده که شما را با چند مورد از ویژگی های نامطلوب این فریم ورک آشنا نماییم. ما در ادامه به بررسی چند مورد از ویژگی های نامطلوب فلاتر پراخته ایم. این را در نظر داشته باشید که این ابزار توسط بستر گوگل همواره در حال بروز رسانی است و شاید زمانی که شما این مقاله را می‌خوانید این مشکلات در بروزرسانی اخیر، رفع گردیده باشد.

• حجم وسیع اپلیکیشن های ایجاد شده
• تعداد کم کتابخانه های شخص ثالث
• مشکل زبان دارت در فلاتر

علاقه، مسئله مهم در یادگیری فلاتر

یادگیری فلاتر بسیار باارزش بوده و یکی از بهترین فریم ورک ها در زمینه برنامه نویسی است. اما چه مسائلی در آن حائز اهمیت است؟ یکی از نخستین شروط برای شروع هر حرفه ای، علاقه داشتن به آن کار است. اگر تصمیم دارید فلاتر را به صورت کاملاً جامع یاد بگیرید، چالش هایی را باید پشت سر بگذارید. علاقه باعث می‌شود تا شما انگیزه بیشتری برای یادگیری داشته باشد. اگر علاقه چندانی به این حرفه ندارید، وقت خود را تلف نکنید.

بازار کار و درآمد فلاتر

این فریم ورک در کمترین زمان، توانسته جایگاه خوبی بین افراد شاغل در این حرفه به دست بیاورد. بیشتر برنامه نویسان اندرویدی این فریم ورک را به همکاران خود پیشنهاد می دهند و همین عامل سبب می شود که کمپانی های بسیاری به سمت فلاتر بروند. این امر سبب شده تا فلاتر بازار کار بسیار خوبی داشته باشد.

سخن آخر

در این مقاله فلاتر و ویژگی های خوب و بد آن تا حدودی ذکر شد. کدیاد یکی از آکادمی هایی است که، به صورت رایگان و غیررایگان، اقدام به آموزش برنامه نویسی کرده است. شما می‌توانید از آموزش های جامع این آکادمی بهره مند شوید و یا برای خواندن مقالات آموزشی بیشتر به وب سایت کدیاد مراجعه کنید. آیا شما فلاتر را به عنوان فعالیت حرفه ای خود می پسنیدید؟ دلایلتان را با ما در میان بگذارید.