مفاهیم پایه بلاکچین

آموزش مفاهیم پایه بلاکچین

فناوری بلاکچین پنج سال متوالی است که جزء پنج تکنولوژی برتر دنیا انتخاب شده است. بلاکچین یک ابزار نیست بلکه یک زیرساخت و بستر برای متحول کردن طرز تفکر ما است که به سرعت و سریعتر از آنچه که فکرش را بکنیم دنیا را در برمی‌گیرد یا بهتر بگوییم، گرفته است! به همین دلیل درک مفاهیم پایه بلاکچین برای عموم مردم واجب است. به علاوه این مفاهیم پایه می توانند آموزش مقدماتی بلاکچین برای برنامه نویسان نیز در نظر گرفته شوند!

آخرین بروزرسانی در تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۹
01 : 17 : 45

قیمت دوره :

courseTitle

آموزش بلاکچین یکی از بایدهایی است که این روزها هر برنامه نویسی باید حواسش را به آن بدهد. این اهمیت از تحول بزرگی که در آینده نزدیک بر افکار و زندگی تمام مردم اتفاق می افتد و بلاکچین نقش مهمی در آن دارد نشات می گیرد. هر چند سایه پررنگ بلاکچین از هم اکنون نیز در دنیای تکنولوژی گسترده شده است. اما آیا می دانید بلاکچین چیست و از کجا پیدا شد؟ آیا می دانید آموزش بلاکچین چه مزایایی دارد و از کجا باید آن را شروع کنید؟ حتی اگر پاسخ این سوالات را بدانید باید بگوییم مطالب دیگری در مورد آن وجود دارد که با این که آن ها را می توان مفاهیم پایه بلاکچین در نظر گرفت، اما بسیاری از آن بی خبرند!

 

بلاکچین چیست؟

بلاکچین در واقع یک نوع دیتابیس می‌باشد که در اکثر کامپیوترهایی که به‌ هم متصل هستند به اشتراک گذاشته می‌شود. در بلاک چین می‌توان اطلاعات را ذخیره کرد و از امنیت، شفافیت و همچنین از غیر متمرکز بودن آن اطمینان حاصل کرد. بلاک چین ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از این مدل‌ها مزایای مخصوص به خود را نیز دارا می باشند. در حالت کلی انواع بلاک چین عبارت است از بلاک چین عمومی و خصوصی، می باشد. بلاکچین عمومی شامل یک سری نودها از سراسر دنیا بوده و می‌تواند داده‌های روی شبکه را به‌ آسانی در اختیار همه‌ افراد قرار دهد. بلاکچین خصوصی سیستمی است که با یک شبکه کار می‌کند. معمولاً پرایوت‌هایی که این شبکه دارد در سازمان‌ها یا شرکت‌های مربوطه، به تعداد محدودی از اعضای شبکه اجازه دسترسی به آن را می‌دهد. بنابراین برای درک بهتر مفاهیم بلاکچین بهتر است اقدام به یادگیری مقدماتی بلاکچین کرد.

البته یک سری تفاوت کلی بین دیتابیس و بلاکچین وجود دارد. در دیتابیس سیستم‌های دریافت کننده مربوط به کلاینت ها بوده و قسمت پردازش مربوط به سرورها می‌باشد. ارتباطی که بین کلاینت و سرور برقرار می‌شود از طریق اتصال امن است؛ ولی بلاک چین از یک دفتر کل توزیع شده به‌ صورت غیر متمرکز استفاده می‌کند که در این سیستم افراد می‌توانند به حالت نظیر به نظیر با یکدیگر در ارتباط باشند.

 

تاریخچه بلاکچین

بلاک چین در سال ۲۰۰۸ توسط ناکاماتو برای اولین‌ بار پیاده‌ سازی شد و بعد از آن فناوری موجود تکامل یافته و توانست به بسیاری از برنامه‌های کاربردی و همچنین فراتر از آن‌ها مثلاً ارز دیجییتال راه پیدا کند. بعد از آن ساتوشی ناکاموتو توانست برای اولین‌ بار وایت پیپر فناوری را در سال ۲۰۰۹ توانست منتشر کند. در حالت کلی زمان شروع به کار بلاکچین مربوط به سال ۲۰۰۸ می‌باشد که ناکاماتو توانست با انتشار سپیدنامه، مفاهیمی که در بلاک چین وجود داشت را معرفی کند. بنابراین یک نقطه عطف در تاریخ فناوری بلاک چین می‌باشد. به نحوی که توانست تاریخچه بلاک چین را ابداع و آن را به ارمغان بیاورد. برای پی بردن به تاریخچه کامل بلاکچین بهتر است در دوره‌های آموزش مقدماتی بلاکچین شرکت کرد.

 

سیستم‌های توزیع متمرکز بلاکچین

از زمانی‌که بلاک چین توانست معروف شود و بر سر زبان‌ها بیفتد، سیستم‌های توزیع‌ شده وجود دارد. امروزه سیستم‌هایی که اغلب از آن استفاده می‌شود مربوط به سیستم‌های متمرکز می‌باشد؛ اما به‌ تازگی سرویس ها و یا برنامه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند متمایل به سیستم‌های غیر متمرکز است. در حالت کلی اصلی‌ترین و جذاب‌ترین سیستمی که توسط تمامی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیستم‌های توزیع شده می‌باشد.

منظور از سیستم متمرکز این است که کنترلی که بر روی آن انجام می‌گیرد فقط توسط یک نهاد، مثلا به‌ عنوان یک شخص یا یک شرکت، می‌باشد. در سیستم غیر متمرکز هیچ نهادی وجود ندارد که بتواند سیستم را کنترل کند ولی کنترلی که انجام می‌گیرد بین چند نهاد مستقل تقسیم‌بندی می‌شود. هیچ نهادی در بلاکچین وجود ندارد که آن را کنترل کند در عوض شبکه‌ای از نودها وجود دارد که تعیین می‌کند کدام تراکنش به تأیید برسد.

 

تعریف اصطلاحات در آموزش مقدماتی بلاکچین

در بلاکچین یک سری اصطلاحات وجود دارد که اغلب از آن‌ها استفاده می‌شود. در ادامه هر یک را توضیح مختصری خواهیم داد.

  • Hash: به فرایندهایی گفته می‌شود که در تولید خروجی‌ها با مقدار ثابت بوده و در ورودی‌ها اندازه‌های متغیر دارد. این کار از طریق فرمول‌های ریاضی، توابع و الگوریتم‌های hash انجام می‌شود. یعنی در رمزنگاری از آن استفاده می‌شود. با استفاده hash سیستم‌های توزیع‌ شده می‌توانند به حالت یکپارچگی و امنیت داده‌ها دسترسی پیدا کنند.
  • امضای دیجیتال: در واقع امضای دیجیتال یک فرآیند به صورت رمزنگاری نامتقارن است که نوعی مکانیزم امنیتی به حساب می‌آید و به‌ صورت کلید خصوصی و عمومی می‌باشد. این امضا برای‌ این‌ که بتوان برای انتقال پیام آن را رمز گذاری و یا رمزگشایی کرد، استفاده می‌شود. برای یادگیری کامل رمز گذاری می‌توان در دوره آمورش مقدماتی بلاکچین شرکت کرد‌.
  • رمزنگاری: دانشی می‌باشد که به بررسی و شناخت کافی در مورد روش‌های انتقال یا ذخیره‌ اطلاعات به حالت امن می‌پردازد که در بلاک چین از آن استفاده‌های فراوانی می‌شود. یادگیری مقدماتی بلاکچین در این مورد ضروری می‌باشد.
  • تراکنش: تراکنش هایی که در بلاک چین انجام می‌گیرند دارای مقدار ورودی و مبلغ خروجی می‌باشند و بعد از آن‌‌ که در شبکه منتشر شد، توسط ماینر به گروه‌ها می‌رسند و بلاک‌های بلاکچین را می‌سازند. سرعت انجام هر تراکنش به کارمزد آن وابسته می‌باشد. هر چقدر کارمزد تراکنش بیشتر باشد با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد. هر تراکنشی که انجام بگیرد با توجه به مقدار ورودی و شلوغی شبکه کارمزد خود را دارد.
  • بلاک: بلاک‌ها مربوط به فناوری بلاک‌چین می‌باشند. به‌ عبارتی آن ها را مرتبط با صفحات دفتر کل توزیع‌ شده می‌دانند. هر بلاک در برگیرنده اطلاعاتی است که انجام شده؛ مثلا تراکنش‌هایی که انجام گرفته و موارد دیگر.

 

معماری node در اتریوم، از مفاهیم پایه بلاکچین!

معمولا در بلاکچین اکثر نودها متصل به یکدیگر می‌باشد و می‌تواند داده‌های خود را با یکدیگر مبادله کنند تا همه گروه‌های موجود به روز باشند. به طور کلی می‌توان گفت که در درون nodeها بلاکچین وجود دارد؛ زیرا باعث می‌شود که داده‌هایی که در شبکه وجود دارد ذخیره، نگهداری و منتشر شوند. بنابراین هر فردی که در شبکه بلاکچین وجود دارد یک نود محسوب می‌شود. Nodeها قابلیت آن را دارند که به بلاکچین، بلاک بیفزایند.

 

نکات مهم در دوره آموزش بلاکچین مقدماتی

  1. در حالت کلی در بلاکچین یک سری بازیگران وجود دارند که نقش اصلی فضای بلاک چین می‌باشند و می توانند در پیشرفت بلندترین گام اساسی را بردارند. ۱۲ شرکت وجود دارد که جزء بازیگران اصلی بلاک چین می‌باشند. از جمله آن‌ها می‌توان به هدرا هش گراف، آیکون لوپ، پی پال مایکروسافت، ویزا، پروتکل، جیپی مورگان، فوجیتسو و غیره اشاره کرد. 
  2. در معماری DAPP دنیای متمرکزی وجود ندارد. در اصل شبکه‌ای از nodeها است که در سرتاسر دنیا موجود می‌باشد. آن ها از طریق پروتکل ها در همه جای دنیا به هم وصل هستند.

 

دوره آموزش مفاهیم پایه بلاکچین آکادمی کدیاد

تا به اینجا سعی کریم اطلاعات مختصری اما جامعی در مورد فناوری بلاکچین برای شما فراهم کنیم. اما در صورتی که قصد دارید به طور جدی تری با این فناوری بسیار به روز اما گسترده و اساسی آشنا شوید، لازم است به شکل تخصصی و کامل تر مفاهیم آن را برایتان بازگو کنیم. برای بهره گیری از اطلاعات تخصصی تر و کامل تر برای آموزش مقدماتی بلاکچین، می توانید در دوره آموزش مفاهیم پایه بلاکچین در آکادمی کدیاد شرکت کنید.

مشاهده بیشتر

سرفصل های دوره

آشنایی با بلاکچین

سوالات متداول

بلاکچین چیست؟

آموزش مفاهیم پایه بلاکچین برای چه افرادی مناسب است؟

آیا شرکت در دوره آموزش مفاهیم پایه بلاکچین پیش نیاز دارد؟