loading...
تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی

تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی

میلاد ده یامی

میلاد ده یامی

تاریخ انتشار : دوشنبه 4 مرداد 1400

تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی در چیست؟

امروزه تکنولوژی و فناوری به مانند گذشته نبوده و به شدت پیشرفته و مدرن شده‌اند. دو مفهوم مهمی که در زمینه علوم مرتبط به کامپیوتر بسیار شنیده‌ایم، برنامه نویسی و کد نویسی است. آیا شما تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی را می‌دانید؟ درباره کاربردهای کد نویسی و برنامه نویسی به چه میزان آشنایی دارید؟

اگر جزو افراد علاقه‌مند به رشته‌های برنامه نویسی و کد نویسی هستید و تمایل به تحصیل در این رشته‌ها و یادگیری برنامه نویسی و کد نویسی دارید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله برایتان خواهیم گفت که تفاوت این دو در چیست؟ و هر آنچه که لازم است در زمینه تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی بدانید، شرح می‌دهیم.

امروزه تکنولوژی و فناوری به مانند گذشته نبوده و به شدت پیشرفته و مدرن شده‌اند. دو مفهوم مهمی که در زمینه علوم مرتبط به کامپیوتر بسیار شنیده‌ایم، برنامه نویسی و کد نویسی است. آیا شما تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی را می‌دانید؟ درباره کاربردهای کد نویسی و برنامه نویسی به چه میزان آشنایی دارید؟ اگر جزو افراد علاقه‌مند به رشته‌های برنامه نویسی و کد نویسی هستید و تمایل به تحصیل در این رشته‌ها و یادگیری برنامه نویسی و کد نویسی دارید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله برایتان خواهیم گفت که تفاوت این دو در چیست؟ و هر آنچه که لازم است در زمینه تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی بدانید، شرح می‌دهیم.

در ابتدای کار بگوییم که برای درک تفاوت‌ برنامه نویسی و کد نویسی لازم است که نسبت به برنامه نویسی و کد نویسی مختصر آشنایی داشته و این مفاهیم را به خوبی درک کنید تا بتوانید تفاوت‌های آن‌ها را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید. بنابراین لازم می‌دانیم که درباره برنامه نویسی و کد نویسی قدری برایتان شرح دهیم، همراه ما باشید.

برنامه نویسی چیست؟

در تعریف برنامه نویسی چیست باید بگوییم که ، حتماً بارها برایتان پیش آمده است وقتی که به اداره بیمه مراجعه می‌کنید، متصدی از شما تنها شماره و یا کد ملی‌ را پرسیده و گزارشی درباره سوابق کامل بیمه شما ارائه می‌دهد. شاید از خود سوال کرده باشید که چگونه به این همه اطلاعات ریز و دقیق دسترسی دارند‌؟ باید بگوییم که این اتفاق به کمک جادوی برنامه نویسی رخ می‌دهد. برنامه نویسی علمی است که در زمینه طراحی این قبیل از برنامه‌ها کمک می‌کند و دستوراتی را به کامپیوترها می‌دهد و کامپیوتر موظف به اجرای این برنامه‌ها است. 

شناخت تفاوت‌هایی در مهارت‌های برنامه نویسی و کد نویسی

اگر بخواهیم‌ برنامه نویسی را در یک جمله کوتاه تعریف کنیم باید بگوییم «علمی که به منجر به حل مسائل با زبان کامپیوتر می‌شود.» برنامه نویسی از جمله رشته‌های پر کاربردی است و برای شناخت تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی لازم و ضروری است که آن را به خوبی بشناسید و به کاربردهای برنامه نویسی تسلط داشته باشید. از جمله مهم‌ترین کاربردهای برنامه نویسی می‌توانیم به کلیه نرم‌ افزارها و اپلیکیشن‌هایی که در گوشی‌های همراه خود به طور مداوم از آن‌ها استفاده می‌کنید، اشاره کنیم.

لازم به ذکر است که برنامه نویسی در تمامی علوم مختلف نیز کاربردی است. درست مشابه مثالی که در ابتدای تعریف برنامه نویسی ارائه دادیم، برنامه نویسی موجب راحت‌تر شدن کار تمامی علوم و صنایع مختلف شده است.

حال که با مفهوم برنامه نویسی آشنا شدید برای اینکه در ادامه تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی را برایتان شرح بدهیم، قدری نیز به مفهوم کد نویسی می‌پردازیم.

کد و کد نویسی چیست؟

کامپیوتر زبان خاص خود را داشته و برای اینکه قادر به استفاده از آن باشید لازم است که به زبان آن تسلط داشته باشید. زبان قابل درک کامپیوتر و رایانه‌ها کد ماشینی است. برای اینکه شخص قادر به استفاده از کامپیوتر باشد، لازم است که به این کدهای ماشینی تسلط و با آن‌ها آشنایی داشته باشد. کد نویسی زبانی است برای نوشتن برنامه‌های کامپیوتری و می‌توانیم بگوییم که کد نویسی بخشی از برنامه نویسی است، اگرچه تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی  نیز کم نیست.

همکاری برنامه نویسان متخصص با کد نویسان در زمینه کاری

زبان‌‌های کد نویسی انواع مختلفی دارند که شباهت‌های زیادی با همدیگر دارند. از جمله شبا‌هت‌های این زیان‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کلیه‌ی قانون‌ها و سینتکس که به هنگام نوشتن کدها و کد نویسی باید مورد نهایت توجه و دقت قرار بگیرند.
 • کامپالیرهایی که کدهای نوشته‌شده به وسیله کد نویس را به کدهای ماشینی قابل درک تبدیل می‌کنند.
 • کامپیوتر کلیه کدها را اجرایی کرده و نتیجه را گزارش می‌دهد.

برای کد نویسی زبان‌های متعددی وجود دارد که می‌توانیم در این زمینه به موارد زیر اشاره کنیم:

 • زبان‌های برنامه نویسی و کد نویسی ویندوزی
 • زبان‌های برنامه نویسی و کد نویسی تحت وب
 • زبان‌های برنامه نویسی و کد نویسی برای کلیه اپلیکیشن‌های موبایل
 • زبان‌های برنامه نویسی و کد نویسی چندمنظوره

هر کدام از زبان‌های نام‌ برده شده برای کد نویسی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و شما می‌توانید متناسب با سلیقه و علاقه‌ای که دارید، شروع به یادگیری هر یک از زبان‌های کد نویسی و برنامه نویسی کنید.

شناخت تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی برای یادگیری بیشتر این علوم فناوری

حال که با مفاهیم برنامه نویسی و کد نویسی به شرح مختصر آشنا شده‌‌اید، می‌توانیم درباره مسئله تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی صحبت کنیم و ببینیم که تفاوت این دو در چیست؟ توصیه می‌کنیم برای درک تفاو‌ت‌های برنامه نویسی و کد نویسی تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بررسی تفاوت‌ برنامه نویسی و کد نویسی

برای اینکه تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی را برایتان شرح بدهیم، باید این تفاوت‌ها و تمایزها را در ویژگی‌های مهم برنامه نویسی و کد نویسی مورد بررسی قرار دهیم که عبارت‌اند از:

 مقایسه محدوده Scope برنامه نویسی و کد نویسی

علم کد نویسی را می‌توان به‌عنوان زیرمجموعه‌ای نسبتاً وسیع از دانش و علم برنامه نویسی دانست. برای اینکه شروع به کد نویسی در زبان‌های کامپیوتری کنید، لازم و ضروری است که ساختارهای یک زبان قابل فهم میان انسان و کامپیوتر را آموزش دیده و به آن تسلط داشته باشید.

پس از اینکه زبان کد نویسی را آموزش دیده و به صورت دقیق آموختید می‌توانید از این کدهای منطقی استفاده کنید. لازم به ذکر است که محدوده برنامه نویسی Scope محدوده بسیار وسیع‌تری نسبت به کد نویسی داشت و قابل پیاده سازی و اجرا به صورت کاملا استاندارد است.

شناخت قالب‌های آماده در زمینه کد نویسی مهارتی مهم برای افراد فعال در زمینه کد نویسی

 تفاوت در مهارت‌ها

در اکثر مواقع افرادی که در زمینه کد نویسی فعالیت دارند، از ساختارها و نیازمندی‌هایی که برایشان ارائه داده می‌شود به منظور کد نویسی بهره گرفته و استفاده می‌کنند. شخصی که کد نویسی انجام می‌دهد باید سینتکس زبان برنامه نویسی را کاملا بلد باشد.

از جمله مهم‌ترین تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی می‌توانیم به این مسئله اشاره کنیم که برای برنامه نویسی باید شخص دانش و مهارت‌هایی در زمینه منطق، تحلیل، تست، طراحی و توسعه برنامه‌های مدرن و پیشرفته داشته باشد و باید تجربه بسیار زیادی در زمینه مهارت‌های گفته‌شده کسب کند و به تخصص برسد.

برنامه نویس متخصص باید قادر به درک توسعه ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌های پیچیده و مدرن باشد. این در حالی است که کد نویسان به این همه مهارت تخصصی و فنی نیاز ندارند و لازم نیست که در زمینه کامپایلینگ، دیباگ کردن، تستینگ و پیاده‌سازی‌ها متخصص باشند و داشتن اندکی مهارت برایشان کفایت می‌کند.

اهمیت تشخیص و شناسایی تفاوت‌های برنامه نویسی و کد نویسی

 

 استفاده از ابزارها

برای بیان تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی می‌توانیم از ابزارهایی که برای یادگیری این علوم مورد احتیاج است نام ببریم. از آنجایی که برنامه نویسی به شدت گسترده‌تر از علم کد نویسی است، شما به ابزارهای بیشتری در این زمینه نیاز خواهید داشت. تسلط داشتن کامل بر روی یک زبان برنامه نویسی موجب می‌شود که برای کد نویسی به یک ویرایشگر ساده متن نیاز داشته باشید. ویرایشگری‌های ساده شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Note Pad
 • Sublime Text

در ضمن لازم به ذکر است که علاوه بر ویرایشگر به ابزارهایی برای توسعه نیاز دارید. ابزارهای توسعه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • انواع linker
 • کامپایلرها
 • کد ادیتورها
 • انواع IDE ها
 • ابزارهایی جهت طراحی GUI
 • دیباگرها
 • ابزارهایی جهت تحلیل عملکرد
 • و سایر ابزارهای توسعه‌دهنده

دسترسی به ابزارهای لازم برای کد نویسی و مهارت‌های ویژه در کد نویسی در مقایسه با برنامه نویسی

 

برای کد نویسی نیز به ابزارهای به خصوصی در زمینه توسعه کد نویسی نیاز خواهید داشت که به شدت لازم بوده و در زمینه کد نویسی باعث راحتی و کمک به شخص کد نویس می‌شوند. این ابزارها عبارت‌اند از:

 • بوت استرپ
 • Eclipse
 • ATOM
 • و سایر ابزارهای دیگر

بنابرین مهم‌ترین تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی در ابزارهای مورد استفاده در آن‌ها مشخص می‌شود و برای برنامه نویسی باید متخصص و حرفه‌ای بود.

 نتیجه کار یا outcome

از دیگر تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی می‌توان به نتیجه هر یک از موارد اشاره کرد. به‌عنوان مثال نتیجه‌ای که در برنامه نویسی حاصل می‌شود با نتیجه‌ای که در کد نویسی به دست می‌آید کاملا متفاوت است. در کد نویسی نتیجه کدها یک نتیجه دلخواه در مجوعه دستورها و ساختارهای کامپیوتر است، در صورتی که نتیجه در برنامه نویسی وسیع‌تر و کلی‌تر است و می‌تواند شامل یک اپلیکیشن گسترده و نرم افزار شود.

پشتیبانی برنامه نویسی و کد نویسی

لازم به ذکر است که برنامه نویسی و کد نویسی دارای جامعه گسترده‌ای برای پشتیبانی و حل مشکل‌ها در جهت کار به منظور پیشرفت کاری هستند و تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی در این ابزارهای پشتیبانی است. از جمله مهم‌ترین وب‌سایت‌هایی که برای پشتیبانی برنامه نویسی و کد نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • Toptal
 • Github
 • Stackoverflow.com
 • SAP Community Network

مشورت گرفتن برنامه‌نویسان و کد نویسان از همدیگر برای پیشرفت در مهارت‌های کاری

حال که با تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی آشنا شده‌اید، در ادامه می‌خواهیم برایتان از اهمیت یادگیری برنامه نویسی و کد نویسی بگوییم. همراه ما باشید.

اهمیت یادگیری برنامه نویسی و کد نویسی

کمتر کسی است که در دنیای مدرن و پیشرفته امروز استیو جابز را نشناسد. جالب است بدانید که استیو جابز معتقد بود که همه باید علم برنامه نویسی را یاد بگیرند. در ادامه برایتان خواهیم گفت که چرا استیو جابز به یادگیری برنامه نویسی و کد نویسی تاکید داشت، این دلایل عبارتند از:

۱. خلاقیت در تفکر

یادگیری علوم مرتبط با برنامه نویسی و کد نویسی موجب می‌شود که در کسب و کار خود به خلاقیت در تفکر برسید و به راه‌های پیشرفته‌تری در زمینه رسیدن به موفقیت‌های بزرگ در بیزینس و کسب و کار خود دست پیدا کنید.

۲. افزایش افراطی خلاقیت

افرادی که در زمینه کد نویسی و برنامه نویسی فعالیت دارند، به شدت خلاق هستند و به ابعاد منحصربه‌فردی از مسائل توجه دارند.

۳.تکنیک در حل مشکلات

داشتن دانش در زمینه برنامه نویسی و کد نویسی باعث می‌شود مشکلاتی را که در کسب و کارتان پیش می‌آید به راحتی حل کنید. به‌عنوان مثال اگر در زمینه حسابداری فعالیت می‌کنید با داشتن مهارت‌های برنامه نویسی و کد نویسی می‌توانید مشکلات کاری خود را حل کنید.

۴. داشتن درک درستی از تکنولوژی و فناوری

امروزه همه‌ی افراد باید در زمینه تکنولوژی و فناوری تسلط مختصری داشته باشند‌، برای همین توصیه می‌کنیم که در زمینه تکنولوژی به ویژه برنامه نویسی و کد نویسی اطلاعاتی کسب کنید.

۵. توانایی در گفتار تخصصی

زمانی که به مهارت‌های برنامه نویسی و کد نویسی آشنایی داشته باشید می‌توانید مشکلات خود را به راحتی و به صورت تخصصی مطرح کنید و این نتیجه داشتن مهارت در کد نویسی و برنامه نویسی است.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله برای افرادی که به رشته‌ها و مشاغل مرتبط در زمینه برنامه نویسی و کد نویسی علاقه‌مند بودند از تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی گفتیم. به این نکته اشاره کردیم که تفاوت میان برنامه نویسی و کد نویسی در ویژگی‌های این دو مورد نهفته است و برنامه نویسی گسترده‌تر از کد نویسی است. به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم که کد نویسی بخش از مجموعه برنامه نویسی را تشکیل می‌دهد.

حال اگر شما جزو علاقه‌مندان به این دو رشته بوده باشید، با آگاهی کامل در زمینه تفاوت برنامه نویسی و کد نویسی می‌توانید برای یادگیری و آموزش آن‌ها اقدام کرده و به موفقیت‌‌های بزرگ در این زمینه دست یابید.