بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان

3 مرداد ۱۴۰۰

بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان

آشنایی با بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان

به نظر شما یادگیری برنامه نویسی را از چه سنی باید شروع کرد‌؟ یادگیری زبان‌های برنامه نویسی برای کودکان مناسب است یا نه‌؟ بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان و نوجوانان کدام‌اند‌؟ اگر سوال‌های عنوان شده برای شما نیز مطرح بوده و به دنبال پاسخ مناسبی برای جواب این سوالات و سوالاتی از این قبیل هستید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

در این مقاله برایتان خواهیم گفت که بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای کودکان چه زبان‌‌هایی هستند‌. با مطالعه این مقاله به خوبی می‌توانید علایق فرزندان خود در زمینه برنامه نویسی را شناسایی کرده و برای پرورش آن‌ها، کودک خود را به علوم کامپیوتر و یادگیری بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان سوق دهید.

آموزش زبان‌های برنامه نویسی به کودکان از پایه‌ترین مفاهی

چرا کودکان باید زبان‌های برنامه نویسی را بیاموزند‌‌؟

امروزه تمامی خانواده‌ها سعی بر این دارند که فرزندانشان از سنین کم و کودکی شروع به یادگیری زبان انگلیسی کنند، در صورتی که در گذشته اصلا اینگونه نبود. با پیشرفت تکنولوژی و فناوری نیاز به زبان انگلیسی در افراد به شدت احساس شده است و برای همین سعی به یادگیری این زبان در سنین کم دارند.

زبان‌های برنامه نویسی نیز مشابه زبان انگلیسی پر از کاربرد بوده و لازم و ضروری است که کودکان از سنین کم با این زبان‌ها آشنا شده و بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان را از سنین کم فرا گرفته و آموزش ببینند.

استیو جابز شخصیت برجسته تکنولوژی و فناوری بر این باور بود که فردی باید به تنهایی زبان رایانه و برنامه‌های کامپیوتری را بلد باشد، زیرا این زبان به انسان کمک می‌کند که چگونه فکر کند. در ادامه دلایل اینکه چرا باید بهترین زبان‌های برنامه نویسی را به فرزندان خود بیاموزیم، برایتان شرح می‌دهیم. مهم‌ترین دلیل آموزش بهترین زبان‌های برنامه نویسی این است که کودک از سن کم یاد می‌گیرد که مسائل را درک کرده و در رابطه با آن اندیشه کند و به دنبال‌ راه‌حل‌هایی برای حل مسائل باشد.

لازم به ذکر است که برای آموزش بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان، نباید به آن‌‌ها اجبار کرده و کودک را تحت فشار قرار داد. کودک باید نسبت به یادگیری زبان‌های برنامه نویسی اشتیاق و علاقه نشان دهد تا قادر به یادگیری زبان‌های برنامه نویسی ویژه سنین خود باشد. در ادامه این مقاله می‌خواهیم بهترین زبان‌های برنامه نویسی کودکان را برایتان شرح بدهیم. همراه ما باشید.

بازی و سرگرمی برای کودکان و نوجوانان ضمن یادگیری زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان

مزایای یادگیری بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان

زمانی که کودک شما شروع به یادگیری بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان می‌کند، ذهنیت او جهت یافته و به سمت و سوی درستی هدایت می‌شود. همچنین یادگیری بهترین زبان‌های برنامه نویسی دارای مزایای متعددی است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • افزایش مهارت حل مسئله در کودک
 • انعطاف پذیری ذهنی بالا در کودک
 • افزایش و بهبود اعتماد به نفس کودک
 • مقاومت در برابر چالش‌های سخت و پایداری
 • رشد استعداد و خلاقیت‌های ذهنی کودک
 • یادگیری مهم‌ترین مهارت کاربردی  قرن
 • امکان کسب درآمد با برنامه نویسی در سنین کم
 • سرگرم شدن کودک
 • افزایش و بهبود منطق ریاضی کودک
 • بهبود و تقویت سطح سواد کودک در زمینه زبان انگلیسی
 • شناسایی الگوریتم‌ها
 • داشتن آشنایی با علوم کامپیوتر
 • افزایش پشتکار کودک
 • داشتن قدر تصمیم گیری
 • قدرت تحلیل مسائل
 • امکان همکاری در کارهای گروهی
 • داشتن رقابت سالم
 • تاثیر گذاری مثبت در عادت‌های کودک
 • بهبود ارتباطات کودک

حال که با مزایای متعدد یادگیری بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان آشنا شده‌اید در ادامه می‌خواهیم تعدادی از این زبان‌های برنامه نویسی را برایتان شرح داده و بررسی کنیم. اگر شما نیز قصد شروع آموزش زبان‌های برنامه نویسی برای کودکان خود را دارید با مطالعه این مقاله می‌توانید بهترین زبان‌های برنامه نویسی را برای فرزندان خود انتخاب کرده و زمینه آموزش را برای آن‌ها فراهم کنید. شما میتوانید با یادگیری الگوریتم و فلوچارت استارت یادگیری را برای آنها فراهم کنید.


داشتن مزایای بسیار زیاد و متعدد در یادگیری زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودک

معرفی بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان

امروزه در دنیای مدرن فناوری و تکنولوژی، زبان‌های متعددی برای برنامه نویسی وجود دارند که یادگیری هر یک از این زبان‌ها به شدت مفید و سودمند هستند. از جمله مهم‌ترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

میزان علاقه‌مندی کودکان بسیار تاثیرگذار در یادگیری زبان‌های برنامه نویسی

یادگیری زبان برنامه نویسی اسکرچ برای کودکان

اگر فرزند شما دارای سن ۸ تا ۱۱ سال است یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص آن‌ها، جهت یادگیری در این سن اسکرچ است. حدود ۱۸ سال از ساخت این پروژه زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان می‌گذرد اما همچنان روزانه به محبوبیت این زبان افزوده می‌شود و این زبان برنامه نویسی بر پایه بلوک است و کودک به واسطه یادگیری آن از سن کم با مفهوم کد نویسی آشنا می‌شود.

جااب است بدانید که این زبان برنامه نویسی مخصوص کودکان دارای ویدئوهای تعاملی، انیمیشن‌ها و داستان‌های خلاقانه است و فضای خشک و خشنی برای کودکان نداشته و کار با آن برایشان علاوه بر آموزش جنبه سرگرمی نیز دارد.  دسترسی به بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان به ویژه زبان برنامه نویسی Scratch بسیار آسان بوده و به راحتی در مرورگر وب قابل دسترسی است.

این زیان برنامه نویسی مناسب حال کودکان بین ۸ تا ۱۱ سال است که سطح هوشی متوسطی دارند؛ زیرا بر پایه بلوک است و اگر کودکی دارای هوش و ذهنیت برتری باشد می‌تواند از زبان‌های برنامه نویسی مبتنی بر متن نیز شروع کند.

زبان‌های برنامه نویسی مبتی بر متن

اگر بخواهیم تعدادی از زبان‌های برنامه نویسی مبتی بر متن را برایتان نام ببریم می‌تواننیم به ++C و پایتون، جاوا، HTM، CSS، روبی و جاوا اسکریپت اشاره کنیم. این زبان‌های برنامه نویسی قادر هستند که طیف وسیعی از پروژه‌ها را که به درک عمیقی از مفاهیم برنامه نویسی و علوم کامپیوتر نیاز دارند، مدیریت کنند. در ادامه برایتان از بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان و موارد ذکر شده بیشتر خواهیم گفت.

زبان برنامه نویسی اسکرچ در واقع اصول اولیه برنامه نویسی را به کمک کاراکترهای انیمیشنی، بازی‌،  اپلیکیشن و تصاویر به کودک آموزش می‌دهد و مناسب کودکانی است که هیچ گونه اطلاعاتی در زمینه برنامه نویسی ندارند و آن‌ها را با جذابیت‌های این دانش آشنا کرده و به کودکان قدرت حل مسئله و شیوه فکر کردن را آموزش می‌دهد.

برگزاری کلاس‌های درسی گروهی برای آموزش مفاهیم زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان

یادگیری زبان برنامه نویسی ++ C مخصوص کودکان

یادگیری زبان برنامه نویسی ++C را برای کودکان کم سن توصیه نمی‌کنیم؛ زیرا به شدت سخت و پیچیده است و ممکن است دانش آموز دچار سردرگمی شده و هیچ علاقه‌ای به این دروس و در نتیجه به برنامه نویسی نشان ندهد.

البته توجه داشته باشید که اگر دانش آموزی قدرت تحلیل مسائل ریاضی را داشته و قادر به درک مفاهیم ++C باشد محال است که از فضای برنامه نویسی خوشش نیاید‌. اگر علاقه‌مند به این مسئله هستید که کودکان شما از برنامه نویسی کسب درآمد داشته باشند یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان، زبان برنامه نویسی++C است و کودک با یادگیری این زبان پایه و اصول برنامه نویسی را با قدرت شروع کرده و آموزش می‌بیند.

زبان برنامه نویسی ++C با حروف کوچک نوشته می‌شود و به شدت شی‌گرا است و این مسئله موجب افزایش سطح سواد و دانش کودک در این زمینه می‌شود و این به نوبه‌ی خود فوق‌العاده است. شما میتوانید در مقاله آشنایی با زبان ++C با این زبان قدرتمد بیشتر آشنا شوید.

به کمک زبان برنامه نویسی ++C ‌کودک توسعه انیمیشن‌ ۳ بعدی، مروگرهای وب مثل Firefox و chrom و برخی از نرم‌ افزارها مانند نرم افزار پزشکی، نرم افزار برای مطب‌ها و... را آموزش می‌بیند و از این زبان می‌تواند در بازی Blizzard، اسکنرهای MRI و فناوری‌های PDF و سایر موارد دیگر استفاده کند.

فراوانی بسیار بالا در تنوع زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان و نوجوانان

یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون برای کودکان

 اگر به دنبال یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان بر پایه متن هستید، پایتون گزینه بسیار مناسبی بوده که میزان دشواری آن برای کودکان و نوجوانان نیز مناسب است. درباره زبان برنامه نویسی پایتون باید بگوییم که این زبان به شدت انعطاف پذیر است و ساختار آن نیز به شدت منظم است و کودک به سهولت می‌تواند کد نویسی را در این فضا یاد بگیرد و تمرکز خود را بر روی خوانایی کدها قرار بدهد. شما در مقاله آشنایی با زبان برنامه نویسی پایتون با این زبان قدرتمند آشنا تر میشوید

کودکانی که یادگیری بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان را با پایتون شروع می‌کنند ضروری است که درکی از داده‌های متنوع، مدیریت حافظه و سایر موضوعات مرتبط با علوم کامپیوتر داشته باشند. لازم به ذکر است که پایتون زبان برنامه نویسی منحصر به فردی برای جایگزینی زبان برنامه نویسی ++C و جاوا است و افرادی که در سنین کم شروع به یادگیری این دانش می‌کنند آینده درخشانی در انتظارشان است. در وبسایت کدیاد آموزش رایگان زبان برنامه نویسی پایتون ، به صورت صفر تا صد به آن پرداختیم.

زبان برنامه نویسی پایتون مناسب برای کودکانی است که می‌خواهند ایده‌های خود را اجرا کرده و نتیجه آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشاهده کنند و همچنین بستری مناسب برای درک مسائل علمی هوش مصنوعی است. جالب است بدانید که پایتون در زمینه‌های پیچیده و دشوار  امنیت سایبری و هوش مصنوعی نیز به شدن منعطف و قدرتمند است.

اهمیت یادگیری زبان‌های برنامه نویسی و کد نویسی از سنین کم

یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای کودکان

این زبان برنامه نویسی نسبت به سایر زبان‌ها پیشرفته‌تر و در نتیجه دشوارتر است و توصیه می‌کنیم برای کودکان بالای ۱۱ سال از این زبان برنامه نویسی شروع به آموزش کنید تا مهارت کودک  شما در زمینه توسعه وب افزایش یافته و یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان را به صورت پیشرفته آموزش ببینند.

آموزش رایگان زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت

یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا برای کودکان

اگر چه یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان جاوا است اما باید توجه داشته باشید که این زبان برای نوجوانانی که در پایه متوسطه تحصیل می‌کنند، مناسب است. ‌در این زبان برنامه نویسی متغیرهای متعددی تعریف شده و یادگیری آن نسبت به سایر زبان‌ها دشوارتر است.

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا برای کد نویسی و افزایش مهارت و دانش کودک در زمینه کد نویسی موثر بوده و برای کودکانی که قصد شرکت در آزمون‌های کامپیوتری را دارند مفید بوده و به هیچ عنوان خسته کننده نیست‌.

یادگیری مفاهیم پیش پا افتاده و اولیه زبان‌های برنامه نویسی برای کودکان

یادگیری زبان برنامه نویسی Lua برای کودکان

این زبان برنامه نویسی به زبان پرتغالی ایجاد شده و به شدت یادگیری آن سبک است و هدف از یادگیری این زبان برنامه نویسی ایجاد و ساخت بازی‌های کودکانه است. یادگیری زبان برنامه نویسی Lua را برای کودکانی که به بازی سازی و تقویت مهارت‌های برنامه نویسی علاقه‌مند هستند توصیه می‌کنیم.

یادگیری از طریق زبان Logo

زبان برنامه نویسی Logo از قدیمی‌ترین زبان‌ها برای یادگیری کودکان است که به کمک مفاهیم انتزاعی اصول اولیه و ساده برنامه نویسی را از زبان یک ربات که به شکل لاک پشت است به کودکان آموزش می‌داد و رفته رفته پیشرفته تر شده و از نظر گرافیکی به شدت بهبود یافت.

در ادامه این مقاله نیز تعدادی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان را برایتان نام می‌بریم که به شرح زبر هستند:

 • یادگیری زبان برنامه نویسی Etoys برای کودکان
 • یادگیری زبان برنامه نویسی Cargo Bot برای کودکان
 • یادگیری زبان برنامه نویسی water bear برای کودکان
 • یادگیری زبان برنامه نویسی Ruby for kids برای کودکان
 • یادگیری زبان برنامه نویسی Robo mind برای کودکان

نتیجه گیری و جمع بندی

در این مقاله برایتان از اهمیت یادگیری بهترین زبان‌های برنامه نویسی مخصوص کودکان گفتیم و اشاره کردیم که هر چه سریع‌تر کودک شما شروع به یادگیری زبان‌های برنامه نویسی کند، آینده‌ای درخشان در مسیر علوم کامپیوتر خواهد داشت. حال پس از مطالعه این مقاله با آگاهی کامل می‌توانید آموزش بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای کودکان را شروع کنید.

محبوب ترین مقالات