Git و Github

آموزش رایگان Git و Github

گیت یک Version Controller است که در شرکت یا تیم‌های برنامه‌نویسی استفاده می‌شود. در اصل به کمک گیت می‌توان نسخه‌های مختلف پروژه را مدیریت و نگهداری کرد. اگر به صورت گروهی یا حتی انفرادی برنامه‌نویسی کار می‌کنید، به هر دلیلی به گیت هاب یا گیت لب برای ساماندهی پروژه‌های خود نیاز دارید. پس پیشنهاد ما به شما این است که در دوره آموزش Git و Github شرکت کنید. در این دوره قرار است با مفهوم گیت هاب آشنا شوید و توانایی کار با بخش‌های مختلف این کنترلر را به خوبی فرا بگیرید.

آخرین بروزرسانی در تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
02 : 34 : 23

قیمت دوره :

courseTitle

گیت هاب چیست؟

به کمک Git می‌توان به‌راحتی مدیریت پروژه‌های مختلف برنامه‌نویسی را انجام داد. در اصل گیت نوعی کنترلر است که به کمک آن می‌توانید چند کار مهم انجام دهید. شما باید بدانید که بدون گذراندن این دوره و یادگیری کار با گیت هاب، امکان گرفتن پروژ‌ه‌های برنامه نویسی برای شما وجود نخواهد داشت! در اصل، امکان مشارکت در کارهای تیمی و ساختن ارتباطات حرفه‌ای را می‌توان از مهم‌ترین مزایای این دوره دانست. قبل از اینکه به صورت کامل در مورد دوره آموزش Git و Github صحبت کنیم، بهتر است به این موضوع اشاره داشته باشیم که استفاده از گیت هاب چه مزایایی می‌تواند به همراه داشته باشد. 

 

مهم‌ترین مزایای استفاده از گیت هاب عبارتند از:

  • قسمت‌ها و کدهای هر پروژه را می‌توان به صورت جداگانه تحت نظر داشت.
  • به کمک ابزارهای آن می‌توان یک پروژه برنامه‌نویسی را به چند بخش تقسیم کرد و هر بخش را برای یک فرد در نظر گرفت.
  • با گیت هاب می‌توانید پروژه خود را آنلاین کرده و با سایر افراد در سراسر دنیا به اشتراک بگذارید.
  • می‌توانید پروژه خود را به تناسب توسعه و پیشرفت به ورژن‌های مختلفی تبدیل کنید.
  • به کمک گیت هاب می‌توانید متوجه شوید که هر پروژه کدنویسی شده در چه مرحله‌ای است؛ پس در این صورت نظارت کاملی بر روند کار خواهید داشت.

 

معرفی دوره آموزش Git و Github 

توانایی کار با Git و Github، یک ضرورت و مهارت حداقلی است که به کمک آن می‌توانید پروژه‌های فردی خود را مدیریت کنید، یا حتی در پروژه‌های تیمی مشارکت داشته باشید. حتی افرادی که قبلا تجربه کار با گیت هاب را داشته‌اند، اما متوجه بسیاری از مفاهیم نشده‌اند، با شرکت کردن در دوره آموزش Git و Github می‌توانند بفهمند که مشکلات کار کجاست. یادگیری گیت هاب با این دوه می‌تواند در مدیریت ساده پروژه‌هایتان و حتی صرفه‌جویی در زمان به شما کمک کند.

در این دوره آموزشی قرار است با مفاهیم زیر آشنا شوید:

  • آشنایی با صفر تا صد مفهوم گیت (دستورات و کاربردها)

  • آشنایی با بخش‌های مختلف گیت هاب و گیت لب

  • تعریف یک پروژه واقعی و کار با آن

  • آموزش نحوه ساخت یک پروفایل حرفه‌ای در گیت هاب

 

Git چیست؟

Git یک سیستم منبع باز توزیع شده با امکان کنترل نسخ است که در سال ۲۰۰۵ توسط لینوس توروالدز ایجاد شد. با استفاده از git کل پایگاه کد و تاریخچه تغییرات آن در دسترس است. شما پس از اعمال تغییرات در پایگاه کد، از git برای ذخیره ساختار فایل (commits) استفاده می‌کنید. در نتیجه git، امکان انشعاب و ادغام آسان پایگاه کدها را فراهم می‌کند. با استفاده از Git کنترل نسخ و همکاری بین افراد و تیم‌ها بسیار آسان‌تر می‌شود. براساس نظرسنجی توسعه‌دهندگان Stack Overflow ، بیش از ۸۷ درصد از توسعه‌دهندگان از Git استفاده می‌کنند.

 

پیش نیازهای دوره آموزش Git و Github چیست؟

وقتی که یک زبان برنامه‌نویسی را یاد گرفتید و توسعه اولین پروژه خود را شروع کردید، آن زمان بهترین فرصت برای یادگیری گیت هاب است. 

برای شرکت در دوره آموزش Git و Github باید حداقل یک زبان برنامه‌نویسی را بلد باشید. اگر به زبان انگلیسی هم مسلط باشید، برای ارتباط با دیگران از طریق پروژه‌های برنامه‌نویسی راحت‌تر هستید و این یک مزیت فوق‌العاد محسوب می‌شود.

 

کنترل نسخه (Version control) چیست؟

کنترل نسخه‌های کد، دقیقا کاری شبیه به ذخیره و save مراحل یک بازی است. برای مثال فرض کنید شما بازی را قبل از ورود به مرحله نهایی ذخیره کرده‌اید ولی به دلیل اینکه امتیازات لازم را در مراحل قبل جمع‌آوری نکرده‌اید، نمی توانید موفق شوید. برای رفع این مشکل می‌توانید به نسخه ذخیره شده بازی خود در مراحل قبل برگردید و مراحل را برای جمع‌آوری امتیازات لازم دوباره طی کنید. به شرط اینکه برای ذخیره هر مرحله یک کپی جداگانه از بازی ایجاد کرده باشید.

 

سخن پایانی

دوره آموزش Git و Github به همه افرادی که در پروژه‌های برنامه‌نویسی فعالیت دارند، توصیه می‌شود. شما با تماشای این دوره، می‌توانید به راحتی در محیط گیت هاب فعالیت، و حتی بسیاری از پروژه‌های برنامه‌نویسی خود را ساماندهی کنید.

مشاهده بیشتر

سرفصل های دوره

برسی و آموزش Git

استفاده از Git در Visual Studio Code

استفاده از Git در Visual Studio

برسی و آموزش استفاده از Github

نظرات دانشجویان

a. tajik

a. tajik

سپاس فراوان .بسیار عالی .مثل همیشه کد یاد بهترینه

چرا اساتید و دروه های کدیاد آنقدر خوبه؟!

سوالات متداول

دوره آموزش Git و Github برای چه دسته از افرادی است؟

مزایای شرکت در دوره آموزش Git و Github چیست؟

بعد از آموزش Git و Github چه کنیم؟